Kategorie
Rozwój osobisty

KILKA SŁÓW O PRZEBACZANIU

Gdyby przyrównać nasze życie do morza, można by powiedzieć, że toczy się ono falami. Oferując nam różnorodne doświadczenia, umożliwia tym samym nasz rozwój. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co nastąpi jutro, pojutrze i jak w odpowiedzi zareagujemy na ten bieg wydarzeń. Niekiedy może to się wiązać również z zaskoczeniem co do własnej reakcji czy innych osób. Co kiedy to zaskoczenie staje się dla nas bardzo bolesne? Jak ochronić siebie i uleczyć z uraz, poczucia krzywdy czy niesprawiedliwości?
Zdarza się, że wymaga to zmiany dotychczasowego systemu przekonań. Zaakceptowania Siebie w pełni również ze Swoimi słabościami i barierami. Zauważenia własnych potrzeb i dania im głosu, a przede wszystkim wybaczenia Sobie oraz innym. Wybaczenie-to krok szczególnie ważny, który prowadzi do uwolnienia w uzdrowieniu naszej duszy i ciała. Daje możliwość zrzucenia kajdan, które ograniczały nas przez jakiś czas, a być może większość życia.
Zastanów się drogi odbiorco co w Tobie robi sama myśl o uwolnieniu od ciężarów, którymi czujesz się przygnieciony w kontakcie z daną osobą?
Uświadom Sobie w jakiej roli usytuowałeś/aś Siebie i tę drugą osobę- kto katem, a kto ofiarą?
Zwróć uwagę na reakcję swego ciała i rytm oddechu.
Następnie wyobraź Sobie osobę w kontakcie, z którą jest Ci trudno, gdyż masz poczucie zranienia. Spróbuj skierować do Niej zdanie:
„Wybaczam ci, że nie jesteś taki/a w stosunku do mnie, jak tego bym chciał/a. Wybaczam Ci, bądź wolny/a”.
Obserwuj swoje odczucia, reakcję z ciała. Co czujesz po wypowiedzeniu tego zdania?
Mam nadzieję, że doświadczysz uwolnienia z nadmiaru niezaspokojonych oczekiwań i trudnych emocji w związku z tym. Być może pozwoli to odczuć jak wiele energii zabierało Ci takie myślenie.
Może się zdarzyć, że nie poczujesz nic lub nie będziesz mógł wypowiedzieć tych słów.
Jaka to informacja o Tobie? Czy potrafisz oddać wolność tej osobie, a tym samym Samemu Sobie?
Zachęcam Cię, afirmuj to zdanie ilekroć będziesz czuł urazę do kogoś lub Samego/Samej Siebie i obserwuj uzdrawiającą moc samoleczenia.

Monika Anna Broniszewska