Kategorie
Lęk

TROCHĘ O LĘKU…

Temat ataków paniki jest dzisiaj w naszych gabinetach bardzo powszechny.
Sytuacja pandemii wywołuje w nas mnóstwo różnych reakcji i uczuć, tj. niepewność, napięcie, strach. Często zastanawiamy się nad śmiercią.. Temat niezwykle trudny.
Pragnę Państwu dziś przybliżyć czym jest strach, a czym jest lęk.
Strach jest osadzony w konkretnej sytuacji czy doświadczeniu, np. boję się latać samolotem, boję się pająków, boję się zmienić pracę. Każdemu człowiekowi na ziemi towarzyszy strach i jest on normalnym uczuciem, które informuje nas przed realnym lub nierealnym zagrożeniem.
Z lękiem sytuacja ma się trochę inaczej. Lęk pojawia się często nagle i w bardzo krótkim czasie wzrasta do niebotycznych rozmiarów. Osoba doświadczająca lęku często czuje się sparaliżowana, nie może oddychać, boi się o swoje życie, bo ma wrażenie, że zaraz się ono skończy. Czasami też może stracić przytomność. W takich właśnie sytuacjach mówimy o ataku lęku i paniki.
Takie objawy mogą być spowodowane czynnikami emocjonalnymi i środowiskowymi. Często też są związane z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości; np. poronienie, zdrada, gwałt, doświadczenie śmierci bliskiej osoby, przemoc fizyczna i emocjonalna czy rozwód.
Co robić, kiedy taki atak paniki się pojawia?

 • najskuteczniejszą metodą jest powolne i głębokie oddychanie, które przeciwdziała również hiperwentylacji, dzięki temu można ograniczyć zawroty głowy, które przy silnym lęku się pojawiają
 • dobrą metodą jest zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie bezpiecznej sytuacji, np. że znajdujesz się w swoim łóżku, jesteś okryty ciepłym kocem i nic ci już nie grozi (nie jest to prosta metoda, jednak gdy powtarza się ją kilkakrotnie to może się udać)
 • należy zrobić absolutnie wszystko aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, np. usiąść, położyć się, przytulić do czegokolwiek, jeśli w pobliżu nie ma żadnej bezpiecznej relacyjnie osoby
 • dobrze jest, jeśli to możliwe poszukać wsparcia bliskiej osoby, zadzwonić, porozmawiać z kimś o tym co się dzieje
  Podstawowym jednak zadaniem osoby doznającej tego typu ataków lęku jest zgłoszenie się do psychoterapeuty oraz psychiatry.
  Nieleczone ataki paniki często prowadzą do zaburzenia o nazwie agorafobia, czyli lęk przed lękiem. Osoba zaczyna bać się, że w każdej chwili może znów doświadczyć napadu paniki.
  Leczenie napadów lęku i paniki odbywa się poprzez psychoterapię i farmakoterapię w uzasadnionych przypadkach. Niezbędna jest pomoc psychologiczna oraz wsparcie choćby jednej bliskiej i życzliwej osoby, która rozumie co się z chorą osobą dzieje.
  W leczeniu ataków paniki psychoterapeuci często stosują metodę modyfikowania skojarzeń. Polega ona na racjonalnym wytłumaczeniu pacjentowi przyczyny występowania objawów. Dzięki temu pacjent zaczyna zmieniać sposób ich postrzegania jako wyniku lęku, a nie jego przyczynę.
  Wyleczenie przyczyny powoduje całkowite zdrowie i usunięcie na trwałe ataków lęku i paniki.

  Dagmara Rybowicz